Oldalunkon összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a fogágybetegségről, ínygyulladásról, így mély betekintést nyerhet a témába.
A fogágybetegség, más néven fogágygyulladás a fogakat körülvevő szövetek gyulladásos megbetegedését jelenti. A fogínysorvadás a fogágybetegség közkeletű neve. A fogágybetegség gyógyításával a parodontológia, mint szakterület foglalkozik, a betegség gyógyításában jártas fogszakorvos a parodontológus. Jelentősége óriási, hiszen népbetegségről van szó. Ma a fogak elvesztésének leggyakoribb oka a fogágybetegség, és nem a fogszuvasodás.
Ahhoz, hogy részleteiben megérthessük a betegséget, ejtsünk néhány szót a fogak körüli szövetek felépítéséről. Fogainkat körülvevő szövetek összessége a fogágy. A fogágy feladata, hogy fogainkat stabilan, de kissé rugalmasan a szánkban tartsa. A fogak gyökere cementtel fedett, az állcsontban ülnek, amikhez gyökérhártyarostokon keresztül kapcsolódik. Az állcsontot a fogíny borítja kívülről.
A fogágyat érintő elváltozások, betegségek közül a leginkább említésre méltó a gyulladásos alapú elváltozások. A két legfontosabb gyulladásos elváltozás a fogínygyulladás és a fogágygyulladás (ínysorvadás). Az ínygyulladás csak az ínyszövet visszafordítható gyulladását (gingivitis), a fogágybetegség viszont az összes fogágyszövet gyulladását és visszafordíthahatlan pusztulását eredményezheti.
A fogágybetegségnek az esetek nagy részében még napjainkban sem tulajdonítanak kellő jelentőséget a páciensek. Tekintettel arra, hogy a tünetek látszólag nem súlyosak, a legtöbb ember könnyedén legyint egy kis fogínyvérzés vagy visszahúzódott íny láttán. Fontos azonban megjegyezni, hogy a fogágyat érintő megbetegedések népbetegségnek számítanak, a lakosság több, mint 90%-a kisebb nagyobb mértékben érintett leggyakrabban ínygyulladással, ritkábban súlyos, tényleges tapadásveszteséggel járó fogágygyulladással. Az említett betegségek kezdeti stádiumban legtöbbször fájdalommentesek, csak néhány enyhe tünet utalhat a jelenlétükre.
A fogágy gyulladás, a fogínysorvadás kialakulása a szánkban lévő agresszív baktériumok jelenlétének köszönhető. A betegség oka a szájüregben felhalmozódó bakteriális felrakódások (lepedék, fogkő), aminek felszínén mindig friss baktériumréteg található. Ezek a baktériumok egészséges esetben is a szánkban vannak, de a nem kellően alapos fogmosási technika (nem megfelelő, rossz szájhigiéné) esetén elszaporodnak, összetételük megváltozik.
A lepedékréteg vastagodása olyan baktériumtörzsek megjelenésének kedvez, amelyek oxigén jelenléte (anaerob) nélkül érzik igazán jól magukat. Minél vastagabb a plakk, annál kisebb koncentrációban jut az oxigén a lepedékréteg belsejébe, ezáltal az anaerob baktériumok kerülnek túlsúlyba.
A nem megfelelő szájhigiéné tehát egyértelműen a ínysorvadás kialakulásának kedvez. Ehhez kapcsolódóan minden olyan fogmű, restaurátum, fogpótlás, ami nem kellő mértékben tisztítható azaz nehezíti a lepedék eltávolítását, fokozza a plakk felhalmozódást, a baktériumok elszaporodását és ezáltal a gyulladásos folyamatok kialakulását. A fogínygyulladás megelőzése és a fogágbetegség megelőzése szempontjából is kritikus tényező tehát a tökéletes szájhigiénia, Ezzel tehetünk a legtöbbet azért, hogy elkerüljük a betegséget.
Minden fogászati beavatkozásnak szem előtt kell tartania a fogágy, a parodontium védelmét! Jól tisztítható, sima felszínű és pontos széli záródású fogpótlások készítése az egyetlen elfogadható megoldás, hogy a pácienseknek a rosszul kivitelezett fogművekkel ne eredményezzünk gyulladásos elváltozásokat.
Fogágybetegség kialakulásához nem elegendő azonban a nem kielégítő szájhigiéné. A lepedék és az agresszív bakteriális törzsek jelenléte mellett szükséges az immunrendszer nem megfelelő védekezése is, amit részben genetikai, részben bizonyos hormonális változások, állapotok befolyásolhatnak. Ezeket a tényezőt elkerülni, befolyásolni nem igazán tudjuk. Ami a fogínysorvadás megállítása érdekében különösen fontos, az az időbeni felismerés.
Szintén fontos megemlítenünk, hogy a dohányzás nagyfokú rizikótényezőt jelent a betegség kialakulásában, illetve a már kialakult ínysorvadás súlyosbodásában. A fogágybetegség kezelésének sikere, a gyulladásmentes állapot hosszú távú stabilizálása érdekében fontos szem előtt tartani azt, hogy a dohányzás nagy mértékben rontja az íny vérkeringését Időnként felmerül kérdésként a páciensek részéről, hogy a kialakulásban a fogínysorvadás lelki okai mennyiben játszanak szerepet. Természetesen az emberek pszichés állapota bizonyos szinten hatással van szervezetünk, így az immunrendszerünk működésére, azonban a ínysorvadás kialakulásával nagyon szoros összefüggést még nem sikerült kimutatni a kutatásokban.
A fogágygyulladás általában látványos tünetek nélkül kialakuló, hónapok vagy évek alatt előrehaladó betegség, ami a kezdeti ínyvérzés, fogínygyulladás után már csak előrehaladott állapotában mutat a páciens számára is könnyen érzékelhető jeleket. A fogínysorvadás jelei között szerepelnek az olyan súlyosabb tünetek, mint a fogak elvándorlása, a mozgó fogak megjelenése ( fogak kilazulása), esetenként pedig fájdalom, duzzanat jelenléte. Rendkívül fontos a betegség időben történő felismerése, mielőtt a súlyos tünetek kialakulnak.
A korai felismerés céljából kezdjük pácienseink ellenőrzését mindig a fogágy alapos vizsgálatával, és amennyiben arra utaló jeleket találunk, azonnal megkezdjük a parodontális kezelést. Az öröklődő hajlam miatt rendkívül fontos a már kialakult betegségben szenvedő páciensek rokonainak, gyermekeinek szigorú és rendszeres szűrése, vizsgálata.
A fogínysorvadás diagnózis felállításának nagyon fontos része a precíz, digitális képalkotó eljárások használata. Legyen szó panoráma röntgenről, fogcsoportokat ábrázoló párhuzamos technikával készülő röntgen felvételről vagy 3D CBCT felvételről, a megalapozott diagnosztika alapja a röntgenfelvételek alapos elemzése. Az, hogy a páciens valódi tapadásveszteséggel járó fogágygyulladásban szenved-e, az csak röntgenfelvételek elemzésének segítségével dönthető el egyértelműen.
A fogágybetegség korai tünetei, amire figyelmet kell fordítani:
Szakorvos tanácsa
Fogínyvérzés, mozgó fog, visszahúzódott fogíny esetén mindig jusson eszünkbe, hogy a tünetek hátterében fogágygyulladás (ínysorvadás) is állhat. Sajnos a betegség csak ritka esetekben jár intenzív fájdalommal. Hasonló tünetek fennállása esetén minél hamarabb keressen minket, hiszen a betegség korai felismerése a legnagyobb fegyverünk!
dr. Berkei Gábor parodontológus, szakmai vezető
A fogágybetegség minden esetben ínygyulladással (gingivitis) kezdődik. Korai stádiumban felismerve a betegség megfelelő kezeléssel egyszerűen megállítható, visszafordítható. Ebben a fázisban még semmiféle visszafordíthatatlan károsodás nem alakul ki a fogakat körülvevő szövetekben, ezért hangsúlyozzuk a betegség korai felismerésének és kezelésének fontosságát. Legjellemzőbb tünet a fogmosáskor fellépő ínyvérzés, illetve a duzzadt, vörös ínyszél. A fogmosáskor fellépő vérzés csak a legritkább esetben jelentkezik a túl erős fogmosás vagy túl kemény sörtéjű fogkefe miatt, sokkal inkább az ínygyulladás klinikai jele.
Amennyiben a gyulladás az íny alatti keményszövetekre (csont, rostrendszer) is ráterjed, a betegség súlyosabb típusával állunk szemben. Ezt hívjuk fogágygyulladásnak, fogágybetegségnek (parodontitis). Előrehaladott stádiumban a fogak gyökereit körülvevő csont is érintetté válik, pusztul, így a fogak körül mély tasakok jönnek létre, és a gyökér egyre nagyobb része kerül íny fölé. A fogínysorvadás képe ilyenkor típikus, fogorvos számára könnyen felismerhető. Végső stádiumban a fogak is kilazulnak, stabilitásuk nagymértékben csökken, végül megfelelő kezelés hiányában a fogak kiesnek a helyükről.
A már kialakult fogágybetegségek tünetei
Az egyszerű fogínyvérzés is olyan intő jelnek számít, ami arra utal, hogy valami nincs rendben fogainkkal, fogágyunkkal. Érdemes ezeket a kis, jelentéktelennek látszó tüneteket is nagyon komolyan venni, mert a betegség kialakulásának korai fázisában még meg tudjuk állítani, akár vissza is tudjuk fordítani a káros folyamatokat. A kiindulási állapot teljeskörű ismerete valamint a megfelelő diagnózis felállítása elengedhetetlen feltétele a pontos tervezésnek. Ehhez a Helvetic Clinicsben rendelkezésünkre állnak az emberi szervezetet maximálisan kímélő fog CT, fogröntgen, panoráma- és intraorális Planmeca típusú röntgen berendezések.
Az elkészült diagnosztikai felvételek és kezelési terv pedig alapját képezik a későbbiekben elvégezni kívánt kezeléseknek.
Fogágybetegségben szenvedő páciens kezelését mindig az egész szájüregre kiterjedő vizsgálat sorozattal kezdjük. Ennek része a részletes klinikai vizsgálaton és a parodontális paraméterek rögzítésén (tasakmélység) túl a radiológiai röntgenvizsgálat is.
Klinikai vizsgálat során a parodontológus specialista átvizsgálja a szájban lévő felszíneket, majd egy ún. parodontális szondával méréseket végez egyes vagy akár az összes fog mellett. Ezeknek a méréseknek a célja megállapítani azt, hogy vannak-e tasakok a fogak körül, milyen a páciens fogágyának gyulladásos állapota, van-e ínyvisszahúzódása, milyen az aktuális szájhigiénés állapota. A klinikai vizsgálattal párhuzamosan röntgenvizsgálat is történik.
Ez lehet digitális panoráma felvétel, long cone típusú fogröntgen felvétel vagy 3D CBCT felvétel. Ezek alapján a kezelőorvosának általában már elég információja lesz ahhoz, hogy felállítsa a diagnózist.
A diagnosztikai vizsgálatokat nagyon szigorú parodontális tervezés követi, ami dönt a reménytelen fogak eltávolításáról, a kérdéses fogak jövőjéről, a megtartható fogak kezelésének lépéseiről, illetve a foghiányok ideiglenes, majd a későbbi végleges pótlási lehetőségeiről is. A tervezés szerves részét képezi a kezelési terv, amely minden fontos információt tartalmaz a kezelések időbeli lefolyásáról, a gyógyulási időkről, a kezelések költségeiről.
A fogínysorvadás kezelése a precíz ínysorvadás diagnosztika, valamint a szakértelemmel és gyakorlattal rendelkező fogorvosi csapat alappillérein nyugszik. A Helvetic Clinicsben a gyógyító tevékenységet a parodontológiai szemlélettel dolgozó 16 fős orvoscsapat és a digitális diagnosztikai géppark biztosítja.
A fogínysorvadás megelőzése érdekében a felhalmozódott lerakódásokat, elszíneződéseket fogkő eltávolításával kezeljük, hiszen a fogak felszínéről minden gyulladást fenntartó elemet el kell eltávolítani. Zárt küret, nyílt kürettázs is lehetséges kezelési módszer a fogak kilazulása ellen. Ilyenkor eltávolítjuk a gyulladt szöveteket, helyi érzéstelenítésben. A reménytelen prognózisú, menthetetlen fogakat a legtöbb esetben el kell távolítani. A professzionális kezelések mellett tökéletes szájhigiénia is fontos.
Ahhoz, hogy a gyógyító tevekénységünk sikeres legyen, Önre is szükségünk van. A fogínysorvadás ellen folyó küzdelem nem ér véget a rendelő falainál. A szánkban nyálból képződő lepedék felhalmozódása folyamatos, ami folyamatos tevékenységet követel meg a páciensek részéről is a mindennapi szájhigiéné fenntartása során. A fogágygyulladás kezelése igazi csapatmunka, amiben épp olyan nagy jelentősége van a parodontológusnak, a dentálhigiénikus kollégának, mint az Ön aktív közreműködésének.
Stabil eredmény csak az Ön aktív részvételével lehetséges. Rendkívüli motiváltság, tökéletes szájhigiénia és a kezelések utáni rendszeres kontroll biztosítja azt, hogy fogai hosszú távon is egészségesek maradjanak!
Amennyiben a fenti tünetek jelentkeznek Önnél és szeretné megmenteni fogait, ne halogassa a döntést. Jelentkezzen be egy parodontológiai konzultációra a +36 1 690 1304-es telefonszámon és vegyen részt rendszeres fogászati ellenőrzésen is.
Szükséges-e röntgenfelvételt készíteni fogínysorvadás esetén?
Tekintettel arra, hogy a tényleges tapadásveszteség mértéke csak klinikai vizsgálatból nem állapítható meg egyértelműen, ezért egy alapos, mindenre kiterjedő parodontális vizsgálatnak szerves részét képezi a digitális röntgenfelvétel.
Ha nem tudok leszokni a dohányzásról, akkor a kezelésnek sincs semmi értelme?
Természetesen nagyon nagy segítség a kezelést illetően, ha a páciens sikeresen le tud szokni a dohányzásról, azonban e nélkül is nagy lépéseket tehetünk a gyógyulás irányába.
Kaphatok fogínysorvadás diagnózist röntgenfelvétel alapján telefonon vagy email-en keresztül?
Annak ellenére, hogy egy röntgenfelvétel nagy segítség a diagnózis felállításában, a fogágy betegségeinek vizsgálatakor nem lehet eltekinteni a páciens szájának klinikai vizsgálatától sem.
Egyik szülőmnek is ínysorvadása volt, fiatalon veszítette el a fogait. Én is így járhatok?
Tekintettel arra, hogy a fogágybetegségre való hajlam öröklődhet, nagyon fontos a korai felismerés. Azoknak a pácienseknek, akiknek a családjában korábban fogágybetegség kialakulása volt megfigyelhető, fokozottan figyelnie kell a megelőzésre és a korai felismerésre.
A fogkoronám mellett gyulladt, lila színű az íny. Ez lehet gyulladás?
A nem pontos széli záródású, ún. elálló szélű koronák mentén az íny sokkal nehezebben tartható tisztán, emiatt az ott felhalmozódó lepedék később gyulladást, akár csontvesztést is okozhat. Ilyen esetben nagyon fontos a koronák, fogpótlások, tömések könnyen tisztítható, pontos szélű fogművekre cserélése.