A fogkorona a lecsiszolt fogra ragasztott, fogtechnikus által készített fogpótlás, ami visszaadja a fog természetes alakját, funkcióját.
Amikor a fog szuvasodás vagy sérülés következtében nagymértékben károsodott fogkorona készítésére lehet szükség. Ekkor a fog az elveszített szövetek nagysága miatt kompozit fogtömés vagy esztétikus inlay „betét tömés" segítségével már nem állítható helyre. Abban az esetben is szükséges lehet fogkorona készítése, ha fogunk foggyökér kezelés miatt meggyengült.
A Helvetic Clinicsben Ön több koronatípus közül is választhat:
fémkerámia fogkorona;
fémmentes esztétikus korona.
A fémkerámia, vagy köznapi nyelven porcelán korona még ma is az egyik legnépszerűbb fogpótlás Magyarországon, azonban az új esztétikus alternatívák megjelenésével rohamosan veszít népszerűségéből. Elkészítése során először egy fém váz készül, ami a végleges koronának a kicsinyített mása.
Ezt követően a fogtechnikus speciális fogászati korona kerámiával leplezi a korábbiakban elkészített vázat ( kerámia korona ), kialakítva ezzel a fogmű esztétikáját, illetve funkcióképességét. A fémvázas porcelán fog hátránya a fémmentes koronához képest anyagtani tulajdonságaikban keresendő.
Mivel a természetes fogak a fény számára átjárhatók, transzparensek, így ezek leutánzásakor a legtökéletesebb eredményt csak hasonlóan transzparens anyagok használatával érhetünk el. Mivel fémkerámia korona esetében egy fém színű váz adja a fogkorona alapját, ez megnehezíti a kifogástalan esztétikai eredmény elérését, hiszen fényáteresztő képességének mértéke csekély.
Megfelelően képzett fogtechnikus mester, „művész” kezei között saját egészséges fogainkhoz megszólalásig hasonló korona fogpótlások születhetnek. A fogászat egyik leggyorsabban fejlődő területe a fémmentes anyagok tökéletesítése. A fémmentes koronák leggyakoribb alapanyaga a préselhető kerámia ( préskerámia korona ) és a cirkónium-dioxid ( cirkon fogkorona ).
Rendelőnkben előszeretettel használjuk az Ivoclar Vivadent (Liechtenstein) alapanyagából készített préskerámia fogkorona típust. Az IPS e.max® napjaink legmodernebb újításainak egyike, ami ötvözi a kompromisszumok nélküli esztétikát, keménységet (360-400 Mpa) és a kifogástalan pontosságot, hiszen teljesen fémmentes anyagok.
A fogkorona alapanyaga ebben az esetben egy préselési technológiával előállított üvegkerámia. Az IPS e.max® használatával tényleg kifogástalan végeredmény érhető el. Kifejezetten a frontfogak területén, az esztétikus zónában ajánljuk ezt a megoldást saját fogra pácienseinknek.
A cirkon korona alkalmazásával szintén esztétikus megoldások születhetnek, annak ellenére, hogy ezek valójában anyagtani szempontból a fémek közé tartoznak. Az anyag letört fog pótlása esetében is alkalmazható, ilyenkor szóló fogmű készülhet.
Megoldást jelenthet kiterjedt fogpótlások, foghidak készítésekor is hiányzó fogak esetén, mivel nagyon pontos, merev, stabil fogpótlások készítésére alkalmas. Ez az esztétikus fogpótlás azonban nem minden esetben egy anyagból készül.
A fémkerámia koronához hasonlóan ennek a fogpótlásnak is lehet egy váza, ami a természetes fogakhoz hasonlóan, fehér színű anyagból készül. Erre készül el a kerámia leplezés, ami megadja a fog végső formáját és színét. Bizonyos esetekben a teljes korona alapanyaga cirkónium.
A természetes fogak mellett készülhetnek a cirkon koronák implantátumra is. Erről részletesen itt olvashat.
A fogkorona készítés menete több lépésből áll. Kiindulási lépése a fogkő eltávolítása, ha ez szükséges, így létrehozva a száj egészséges gyulladásmentes állapotát. Ezt követi a fog csiszolása, ami helyi érzéstelenítés mellett történik.
Fogcsiszolást követően ideiglenes korona, műanyag fogkorona készül. Az ideiglenes pótlás készülhet rövid, vagy hosszabb távra, készítheti fogorvos, vagy fogtechnikus is. Ragasztásuk ideiglenes cementtel történik. Az elkészült műanyag koronák védik a fogat amíg a fogtechnikai laboratórium elkészíti a végleges fogpótlást.
Ezen beavatkozás során történik a lenyomatvétel (mintavétel) is. A lenyomat készülhet hagyományos lenyomat segítségével, vagy digitális lenyomatvételi eljárással. Ilyenkor nincs szükség lenyomatanyag használatára, hiszen egy digitális kamera tapogatja le a fog felszíneit.
A következő alkalommal a fogpótlások készítésére specializálódott fogorvos bepróbálja az elkészült fogpótlást, és amennyiben ön is elégedett annak megjelenésével kényelmével, speciális fogászati ragasztócementtel beragasztja azt. A fogkorona készítés ideje ideális esetben nem több 1-2 hétnél.
Sajnos sok esetben találkozunk nem megfelelő minőségben elkészített fogpótlással, ami abban az esetben, ha nem javítjuk, esetleg cseréljük akkor további szövődmények kialakulásához vezethet.
Amikor a fogpótlás cseréjére van szükség a fentebb vázolt munkafolyamat első lépése a régi elem levétele.
A fenti kérdés gyakran merül fel pácienseinkben a fogpótlás cseréje kapcsán. Ez a beavatkozás is érzéstelenítés mellett történik, agy egyáltalán nem fájdalmas. Azt is fontos tudni, hogy a korona eltávolítása kíméletesen történik azáltal, hogy egy hosszanti vágást ejtünk fúróval a cserélendő elem külső oldalán és azt enyhén szétfeszítve könnyen eltávolíthatóvá válik a porcelán fog.
A fogkorona árak alapján is kategorizálható. Módosítja az árat a fogkorona anyaga, típusa, nagysága és az kivitelezés technológiai háttere is. A cirkónium korona árak magasabbak, mint annak fémkerámia változata. Az egyes fog korona árak az oldal alján találhatók, vagy a fogászati árak oldalon megismerhetők.
Abban az esetben, ha fogkorona készítése vált szükségessé az Ön esetében is, telefonáljon bátran a +36 1 690 1304-es telefonszámon vagy keressen minket e mailen, ahol ügyfélszolgálatos kollégáink készséggel segítenek konzultációs időpontot találni specialistáink egyikéhez! Várjuk Önt a Helvetic Clinics fogászati rendelőjében!
Hogyan szedik le a koronát a fogról?
A korona eltávolítása úgy történik, hogy fúróval egy vékony vágást ejtünk a fogkorona külsö felszínén, majd óvatosan szétfeszítve könnyen eltávolíthatóvá válik a fogról.
Mi a különbség a fogkorona és az implantátum között?
A fogkorona a lecsiszolt fogra, készül, míg az implantátum a csontba beültetett műgyökér, ami adott esetben korona viselésére is szolgálhat.
Fáj a fogam a korona alatt mit tehetek?
Sajnos előfordul, hogy a korona alatti fog begyullad. Ilyenkor szóba jöhet a fog gyökérkezelése, ami akár koronán keresztül is megvalósítható.
Mi a különbség porcelán fogsor és porcelán korona között?
A két kifejezés gyakran keveredik a napi szóhasználatban. A porcelán fogsor tulajdonképpen a kerámia fogakkal készült kivehető fogpótlást jelenti, míg a porcelán koronák kerámiából készített ragasztott fogművet.
A köznyelvben azonban sok esetben porcelán fogsor alatt egy állcsont minden fogára készült koronát, vagy hidat értenek.
Fogkorona felhelyezés közben fájdalmat éreztem normális ez?
Korona felhelyezése, ragasztása közben érzéstelenítés nélkül normális jelenség, ha a fog érzékeny, vagy fáj. A kellemetlenség rövid időn belül megszűnik.
Az eredeti fogaimat le lehet másolni cirkónium koronák és hidak készítésekor?
Abban az esetben, ha az eredeti fogformát szeretnénk megtartani, van mód annak lemásolására. Kifejezetten igaz ez digitális technika alkalmazásakor.
Cirkónium oxid vagy fémkerámia koronák tartósabbak?
Legyen szó bármelyik típusról, tartósság tekintetében nincs érdemi különbség a kettő között.
Ideiglenes koronák a fogorvosi rendelőben elkészülnek már?
Ideiglenes fogpótlásra van lehetőség közvetlenül a fog lecsiszolása után, így a csiszolt fog érzékenysége azonnal megakadályozható.