Oldalunkon feltárjuk az implantátum beültetés teljes folyamatának lépéseit, megvizsgáljuk a különböző műtét típusokat is. Mielőtt azonban tovább olvasna, tájékoztatni szeretnénk, hogy más oldalaink is foglalkoznak a témával ahol az alábbi kérdésekre is választ kaphat:
Mi a fog implantátum, és mit kell tudni róla?
Kíváncsi, hogy hagyományos módszerekkel, vagy implantáció útján pótolja a fogait, vagy csak nem tudja, hogy mi alapján döntheti el, hogy melyik a legjobb fogimplantátum az Ön számára?
Szeretné tudni, hogy rendelőnkben milyen fog implantátum fajták érhetők el?
Kíváncsi, hogy mit kell tenni fog implantátum beültetés után és milyen problémák jelentkezhetnek?
Tudni szeretné, hogy mit jelent a korona, vagy híd implantátumon, vagy érdeklődik az implantátummal rögzített fix fogsor témája iránt?
A fogászati implantáció egymásra épülő, egymást követő lépésekből áll. A fog implantáció menete a legtöbb esetben megegyezik, de legalábbis nagyon hasonló minden behelyezett fogimplantátum esetében. Ahhoz, hogy könnyen megérthessük, pontokba szedtük a fogimplantáció lépéseit, így a fogbeültetés menete könnyen értelmezhető:
Beültetés előtt nagyon fontos az alapos tervezés, hiszen ennek elmaradása, vagy nem kellően alapos kivitelezése esetén akár maradandó problémákat is okozhat egy nem kellően felkészült operatőr. A fogászati implantáció tervezése a következő lépésekből áll: adatgyűjtés, adatok elemzése, kezelési terv készítése.
Ahhoz, hogy a fogbeültetés tervezése sikeres legyen, adatokra van szükségünk. A tervezéshez szükséges adatokat több forrásból gyűjthetjük.
Az elsődleges információkat szájvizsgálat során tárjuk fel. Itt valós körülmények között vizsgálható a hiányzó fog környezete, annak anatómiája, a szomszédos fogak állapota, adott esetben az eltávolítandó fog tulajdonságai. Elemezzük a szájüreg higiénés és parodontális állapotát is, hiszen ezzel feltárhatók olyan fogászati problémák, melyek hatással lehetnek az elvégzendő beavatkozásokra.
Nagyon fontos, hogy páciensünk elképzeléseit, igényeit meghallgassuk és szem előtt tartsuk a konzultáció során, hiszen ezek az információk alapjaiban befolyásolhatják a tervezés folyamatát.
A 21. században a fogászati röntgen körültekintő módon történő alkalmazása rengeteg információval szolgál. A Helvetic Clinicsnél minden fog implantáció műtét előtt 3D ct felvétel készül az operációs terület pontos feltérképezése céljából. Egy panoráma röntgen 2 dimenziós képet ad csupán az érintett területről, ezért nem elegendő a pontos tervezéshez.
A ct felvétel lehetőséget teremt arra, hogy ellenőrizzük a megfelelő csontállomány meglétét, a rendelkezésre álló helyet, a csont vastagságát, annak struktúráját, segítségével mérlegelhetjük a csontpótlás szükségességét is.
Abban az esetben, ha a fogászati implantátumot navigációs implantálás útján szeretnénk beültetni, a tervezési fázis kiegészül egy szájszkennerrel történő lenyomatvétellel is.
Az adatgyűjtés során szerzett információ feldolgozása a kezelőorvos feladata. A rendelkezésre álló adatokat egységes rendszerbe szedve elemzi ki, illetve szükség esetén orvosi konzílium keretében különböző szakterületre specializálódott orvoskollégával is átbeszélik a fennálló helyzetet.
A klinikai, röntgen- és egyéb vizsgálatból származó adatok kiértékelésével kialakul a szakember fejében egy kép arról, hogy adott helyzetben mi lenne a legideálisabb megoldás a páciens panaszainak megoldására.
Azért, hogy a szekember fejében körvonalazódott lehetséges megoldások érthetőek legyenek pácienseink számára is, kezelési terv készítése szükséges.
A kezelési terv minden információt tartalmaz, ami elengedhetetlen, hogy tiszta képet kapjunk a tervezett beavatkozás részleteiről. Tartalmazza az elvégezni szükséges kezeléseket, a kezelésekhez szükséges időtartamot, gyógyulási időket és a lehetséges alternatívákat is. Természetesen a kezelések költségei, a fog implantáció ára is tisztán és érthetően szerepel benne. Az ajánlat emellett tartalmazza a fogimplantátum beültetésének garanciális feltételeit is.
Az elkészített dokumentumot átbeszéljük pácienseinkkel, és minden felmerülő kérdésre igyekszünk kielégítő, jól érthető választ adnunk. Öszevetésre kerül a fogászati implantáció előnye és a fog implantáció hátránya, így megalapozott döntés hozható. Amennyiben a kezelési terv elnyeri a páciensünk tetszését, akkor azt annak aláírásával jóváhagyja.
Ahhoz, hogy fogászati beavatkozásaink sikeresek legyenek, a fog implantáció előtt el kell végeznünk a kezelési tervben foglalt és javasolt előkészítő műveleteket. Leggyakrabban a fogkő és lepedék eltávolításával teremtjük meg a megfelelő szájhigiéné körülményeket, ezáltal tiszta és gyulladásmentes környezetben végezhetők el a műtéti beavatkozások.
A fog implantáció mindig helyi érzéstelenítésben történik, mely lehetővé teszi, hogy a páciens semmilyen fájdalmat ne érezzen a beavatkozás során. Egy fog implantátum behelyezése műtéti beavatkozásnak számít, hiszen kis mértékben ugyan, de megbontjuk a szervezet integritását a környezet felé.
Ennek megfelelően a beavatkozás majdnem steril környezet megteremtésével kezdődik. A szájüreget antiszeptikus szájöblítő segítségével fertőtlenítjük, ezzel csökkentve a baktériumok számát, majd hasonló hatású bőrfertőtlenítő törlőkendővel a páciens arcát is áttisztítjuk. Egy fogimplantátum behelyezése négyféleképp történhet:
Abban az esetben, ha egy reménytelen állapotú fog eltávolítása még nem történt meg korábban, akkor lehetőség van - bizonyos körülmények fennállása esetén - az implantátum azonnali, foghúzással egy időben történő behelyezésére. Ilyen esetben a fog nagyon óvatos (atraumatikus) eltávolítása után rögtön előkészítjük az beültetés helyét az üres fogmederben, majd betekerjük a műgyökeret. Azonnali fogbeültetés esetén általában nincs szükség lebenyképzésre, sem varratok behelyezésére.
Azokban az esetekben, amikor az implantátumot már korábban eltávolított fog helyére, gyógyult állcsontgerincbe szeretnénk beültetni, akkor van lehetőségünk egy fázisban végezni a beavatkozást. Amennyiben megfelelő csontkínálat áll rendelkezésre, akkor a fogatlan területen kis metszést ejtünk, és felhajtjuk az állcsontgerincet borító ínyt (lebenyképzés), majd speciális sebészi fúró segítségével kis lyukat fúrunk a csontba. A megfelelő méretűre tágított lyukba helyezzük be a steril csomagolásból kibontott titánium csavart..
Erősen rögzülő fogimplantátum esetén (primer stabilitás) már ebben a fázisban gyógyuló csavart (ínyformázó csavar) tekerünk az implantátumba, ami az elkövetkező hónapokban megformázza az implantátum felett az ínyt. A lebenyt varratokkal zárjuk, amelyek eltávolítása 10-14 nappal később lehetséges.
Hasonló lépésekben történik, mint az egyfázisú implantátum behelyezése annyi kivétellel, hogy a csavar tetejére nem kerül gyógyulási csavar a műtétkor, hanem egy zárócsavar betekerése után teljesen zárjuk az ínyt az implantátum felett, vagyis a műgyökér zártan gyógyul. Ebben az esetben az implantátum felszabadítás csak hónapokkal később, a csontosodási folyamat (osszeointegráció) lezárulta után történik meg. Általában alacsony primer stabilitás, vagy fogbeültetéssel egy időben végzett csontpótlás esetén döntünk kétfázisú fog implantáció mellett.
Ma már lehetőség van arra is, hogy digitális tervezés után készített fúrósablon segítségével helyezzük be a tervezett fogimplantátumot. Ennek a módszernek a legfőbb előnye az, hogy teljesen kizárja az operatőr orvos keze által esetleg felmerülő pozícionálási bizonytalanságokat. Az implantátum pontosan oda kerül, ahova tervezte a kezelőorvos.
Az előzetesen megtervezett műtéti sablon végig vezeti a sebész kezét - tulajdonképpen magát a fúrót - mind mélység, mind pozíció tekintetében. További előnye ennek a módszernek, hogy sokszor elhagyható a lebenyképzés és a varratok elhelyezése, ezáltal sokkal enyhébb műtét utáni szövődmények jellemzik a gyógyulási fázist. Általában akkor indokolt a navigált sebészet, amikor kis mozgásteret enged a csontkínálat az orvosnak az implantátum behelyezését illetően.
A gyógyulási időszakot követően, a fogászati implantátumok terhelhető állapotba kerülnek, így a sebészeti beavatkozás után a fogak pótlására kerülhet sor.
Kétfázisú fogászati implantáció esetén gyógyuló csavar behelyezése szükséges, hiszen a fogbeültetés után a csavar zártan íny alatt gyógyult.
Az ínyformázás minden esetben időben megelőzi a fogpótlás elkészítésének fázisát, hiszen ehhez már az íny végleges gyógyult állapota szükséges.
A gyógyulási csavar behelyezése egy kis metszés után történik meg amit szintén érzéstelenítésben végzünk. Ezt a műveletet implantátum felszabadításnak nevezzük. Az íny gyógyulása néhány hetet vesz igénybe.
Az implantációs kezelés végső fázisa a fogpótlás elkészítése. A fogpótlás elkészítése során a foghiány ellátására legmegfelelőbb fogpótlás típust választjuk. A beültetett műgyökérre a teljesség igénye nélkül készülhet, korona, foghíd, vagy teljes fogatlanság esetén kivehető pótlás, vagy teljes fogsor is (fix fogsor). Bármelyik fogpótlást is választjuk mindenképpen szükség van a szájképletek negatív mására, vagyis lenyomatvételre.
Az implantációs fogmű elkészítésének elengedhetetlen lépése a hagyományos, vagy digitális lenyomatvétel, amit elküldünk a fogtechnikai laboratóriumnak. Lenyomatanyag használata, vagy a szájképletek szkennelése, letapogatása útján negatív minta készül, ami a fogtechnikus számára nélkülözhetetlen a fogpótlás elkészítéséhez.
A különböző behelyezettműgyökérre készülő fogpótlásokat a következő oldalakon tárgyaljuk részetesen:
A fogtechnikus mester által elkészített fogpótlásokat szájbe helyezzük és bepróbáljuk. Az egyes munkafázisok, próbák lehetőséget adnak a szükséges módosítások elvégzésére.
Az elkészült fogművet szájbe helyezzük és összekapcsoljuk a beültetett implantátum testével.
A kontroll vizsgálat elmaradhatatlan eleme a kezelés sorozatnak, mely során értékeljük és finomhangoljuk az elkészített fogpótlást.
A fentebb leírtak sok kérdést megválaszolnak. Amennyiben további kérdései vannak, jelentkezzen be hozzánk a +36 1 690 1304-es telefonszámon hogy konzultálni tudjunk a fog implantátum beültetés menete témakörében.
Mi a fog implantáció előnye a foghíddal szemben?
A természetes fogakra helyezett híd esetében a foghiánnyal szomszédos saját gyökerek terhelődnek, míg fogászati implantáció esetén a beültetett műgyökér viseli a terhet a szomszédos fogak megléte esetén is.
Rossz szájhigiéne befolyásolja a végeredményt?
Minden esetben javasoljuk, a szájhigiénia rendezését fog implantáció előtt!
Fogászati implantátum segítségével több fog pótlás is megvalósítható?
Természetesen. A beültetett műgyökerek számának növelésével akár egy teljes állcsont összes hiányzó foga pótolható.