A hiányzó fogak pótlásának legkorszerűbb módja a fogbeültetés (fogimplantátum behelyezése). Ennek alapfeltétele a rendelkezésre álló megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány. Bizonyos esetekben előfordul, hogy a csontmennyiség annyira lecsökkent, hogy az implantáció már nem lehetséges fogászati csontpótlás nélkül.
A megfelelő mennyiségű és minőségű csontállomány felelős a fogak stabilitásáért. Foghúzás következtében foghiány keletkezik. A foghúzás az érintett területen lévő csont átrendeződéséhez vezet, mivel ezt a területet átmenetileg nem éri terhelés, ami a csontmennyiség megőrzésében nélkülözhetetlen.
Előfordulnak olyan betegségek is, amik negatív hatással vannak a csontmennyiségre, illetve a csont minőségére. A leggyakoribb betegség, ami csontpusztulást okoz és a fogaink elvesztéséhez vezet a fogágybetegség / fogínysorvadás (parodontitis).
Minél korábban sikerül felismerni a fogágy pusztulását okozó betegségeket, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy a megfelelő, időben elvégzett kezelésekkel elkerülhetőek lesznek a későbbi csontpótló beavatkozások.
Elkerülhető lehet a csontbeültetés azokban az esetekben is, amikor a foghúzás pillanatában a fogorvos már tudatosan tervez a fogimplantátum beültetés későbbi elvégzésével. Ilyenkor kritikus lépés a fogak kíméletes (atraumatikus) eltávolítása, megőrizve ezzel a lehető legnagyobb mennyiségű csontot a foghúzás területén. Orvosaink erre mindig kiemelt figyelmet fordítanak.
A Helvetic Clinicsben egy implantációs konzultáció alkalmával 3D CBCT, fogászati ct felvételt készítünk, majd ezt követően egy tapasztalt fogszakorvos kollégánk megállapítja, hogy szükség van-e, és amennyiben igen, milyen típusú csontpótló beavatkozás lesz a legmegfelelőbb.
A csontpótlás célja a hiányzó csont mennyiségének pótlása és a további csontképződés elősegítése. A sikeres csontpótláshoz természetes vagy mesterséges csontpótló anyagok felhasználására lehet szükség. Intézményünkben a svájci Botiss (Cerabone) és Geistlich (BioOss) termékeit használjuk, melyek állati eredetű csontpótló anyagok (xenograft). További információ a gyártó oldalán olvasható.
Vannak olyan esetek is amikor lehetőség van nem állati eredetű, hanem humán eredetű, élő donorból származó csontpótló anyag alkalmazására.
A megfelelő csontpótló anyag és technika kiválasztása komoly szakértelmet igénylő feladat. Függ a fogbeültetés helyétől, a csonthiány mértékétől, a tervezett fogpótlás típusától és egyéb egészségügyi körülményektől is.
A felső állcsonton a leggyakoribb csontpótló beavatkozás a sinus lift, arcüreg emelés. Ennek az az oka, hogy az arcüreg nyálkahártyája és a szájüreg között sokszor nincs kellő magasságú csont, ami elengedhetetlen a fogbeültetés szempontjából. A csontbeültetés ezen formája rutin eljárásnak számít.
A kiindulási csontmagasság függvénye az, hogy a beavatkozás külön lépésben történik, vagy a fogbeültetéssel egyidőben.
Amennyiben a meglévő csontállomány szélessége, vastagsága nem/sem megfelelő, gerinc augmentáció elvégésére lehet szükség. Ezen beavatkozások egy része bizonyos feltételek megléte esetén a fogorvosi rendelőben is elvégezhető.
A beavatkozás során saját szervezetből nyert saját csontot, vagy idegen csontpótló anyagokat használunk és ezzel növeljük a fogatlan gerinc térfogatát (magasságát/szélességét). A behelyezett csontpótló anyagot sok esetben membránnal fedjük.
A végeredmény szempontjából kiemelten fontos, hogy a műtött terület ne nyíljon szét, és ne fertőződjön. Ezt csak szoros megfigyeléssel, utánkövetéssel biztosíthatjuk a legtöbb esetben. Emiatt ezek a beavatkozások érzékenyebbek, nagyobb odafigyelést igényelnek.
Gerinc augmentáció a felső és az alsó állcsonton egyaránt végezhető
Ha a csontállomány nagymértékben elsorvadt, vagy egyéb háttérbetegség áll a háttérben, elképzelhető, hogy csak kórházi körülmények között végezhető el a beavatkozás, esetleg egyáltalán nem kivitelezhető. A kórházban elvégezhető beavatkozásokra példa a csípőcsont átültetés.
Alveolus prezerváció során foghúzást követően a fog helyére csontpótló anyagot helyezünk. Ebben az esetben ezzel az a célunk, hogy csökkentsük a fogeltávolítás utáni csontfelszívódás mértékét.
A csontpótlás Budapest belvárosában, a Helvetic Clinicsben egy tudatosan megtervezett, hat lépésből álló műtéti beavatkozás. Az eljárás sikerességében jelentős szerepet játszik a tapasztalat, így a több ezer sikeresen elvégzett csontpótló műtét. Szintén kritikus a higiéniai feltételek betartása.
Szükség esetben csontpótlás végezhető altatásban is.
A sikeres csontbeültetés alapja a pontos diagnózis. A precíz diagnózis felállításához pedig digitális 3d fogászati röntgen felvétel készítésére van szükség. A kíméletes CT felvételek alapján kezelőorvosa meg tudja határozni a csontvesztés pontos mértékét és meg tudja tervezni a csontpótlás folyamatát is.
A Helvetic Clinicsben két korszerű 3D CT berendezés áll rendelkezésünkre, így nem kell külső helyszínre menni azok elkészítéséhez. A felvétel perceken belül már a kezelőorvosa monitorján látható. A 3D CT felvételek készítéséről ide kattintva olvashat részletesebben.
A 3D CT felvétel előkészületét követően kezelőorvosa alaposan megvizsgálja Önt, és ezek alapján állítja fel az ideális csontpótlásra vonatkozó kezelési tervet.
A diagnózis felállítását precíz tervezői munka követi tehát, aminek az eredménye egy írásos kezelési terv. Ebben a könnyen értelmezhető, grafikusan ábrázolt árajánlatban kezelőorvosa javaslatot tesz arra, hogy milyen technikát javasol az elsorvadt csontállomány pótlására illetve részletesen leírja, hogy milyen lépésekből áll és mennyibe fog kerülni a teljes beavatkozás.
A csontpótlás előtt a szájüreget fel kell készíteni a műtétre. Ezt kezelőorvosa azzal éri el, hogy kezeli a kisebb fogászati problémákat (pl. fogtömés készül) és egy dentálhigiéniai kezelés (fogkő eltávolítás) segítségével megteremtjük a tiszta és baktériummentes környezetet a csontpótláshoz.
A csontpótló műtét helyi érzéstelenítésben történik, ezért nem jár fájdalommal. Érzéstelenítés után a szájsebészet területén járatos sebész egy „ablakot” nyit a kezelendő területre. Az „ablak” néhány milliméteres felemelésével rés keletkezik, melybe csontpótló anyagot (pl. saját csont) helyez. Szükség esetén egy speciális membránnal fedi a kezelt területe.
A műtét utolsó lépéseként az ínyt varrattal zárja a problémamentes gyógyulás érdekében.
A csontpótlás gyógyulási ideje általában 4-6 hónap.
A gyógyulási idő leteltéig nem szabad terhelni a kezelt területet, tehát az implantátum beültetése csak a gyógyulási folyamat leteltével végezhető el.
A gyógyulási idő lejárta után a csontpótló anyag sikeres beépülését kezelőorvosa CT-felvétel segítségével ellenőrzi. Ezt követően történhet meg a fogbeültetés.
A implantátum beültetés részleteiről ide kattintva olvashat részletesebben.
Csontpótlás után előfordulnak komplikációk, úgy mint fájdalom, duzzanat, érzékenység. A csontpótlás mellékhatásai miatt mindenképpen javasoljuk, hogy tartsa be kezelőorvosa utasításait, hogy a fentiek előfordulását minimalizálni tudjuk. Kérjük szedje be a felírt gyógyszereket (fájdalomcsillapító, antibiotikum).
Szintén nagy fontossággal bír az érintett terület hűtése (jégzselé alkalmazása), így nagymértékben csökkenthető a duzzanat kialakulása. A terület zárása varratokkal történik, így azok eltávolítására is szükség van, éppen úgy mint a bölcsességfog műtét esetében.
A gyógyulás szempontjából kritikus a csontpótlás utáni dohányzás kerülése. A dohányfüst kimutathatóan rontja a gyógyulás esélyeit. Csontpótlás utáni étkezés természetesen lehetséges, de amennyire lehetőségünk van rá próbáljuk a rágást a műtött területtel ellentétes oldalon gyakorolni.
Nagyon fontos a műtét helyének tisztítása. Varratszedés után az érintett terület tisztítható, használjon puha, sebészeti fogkefét.
A fogászati csontpótlás ár szempontjából több elem függvénye. Az egyszerűbb csontpótló műtét ár vonatkozásában kedvezőbb, hiszen itt kevesebb - a műtéti beavatkozásoknál használt - speciális felszerelésre van szükség. Bonyolultabb, nagyobb kiterjedésű csontbeültetés általában költségesebb.
Összességében elmondható, hogy a csontpótlás árak nagyban függnek az érintett területtől, annak nagyságától, az alkalmazott technikától, a felhasznált csontpótló anyag típusától, mennyiégétől. A csontpótlás ár alapján több csoportba sorolható, melyeket az oldal alján olvashattalál, vagy a fogászati árak oldalon ismerhet meg.
Implantátum beültetés esetenként csak fogászati csontpótlás elvégzése után lehetséges. Csontpótlás lehetőségeinek átbeszélésére javasoljuk, hogy kérjen konzultációs időpontot szájsebész, parodontológus kollégáinkhoz a +36 1 690 1304-es telefonszámon!
Mikor van szükség csontpótlásra?
Legtöbbször fog implantátum beültetés céljából végzünk csontpótlást, amikor nincs meg a szükséges mennyiségű csont az implantátum ideális behelyezéséhez. Esetenként a fogbeültetést megelőzően, máskor azzal egy időben történik a csontpótló beavatkozás.
Milyen csontpótló anyagot használnak?
Csontpótlás során használható állati eredetű (xenograft), saját csontszövet (autograft), esetleg másik emberből származó speciálisan előkészített csontszövet (allograft). Ennek kiválasztása mindig a páciens igényeivel összhangban kell történjen - a szakmai irányelvek betartása mellett.
Milyen panaszokkal jár a műtét?
Csontpótló beavatkozások minden esetben sebészi beavatkozásokat takarnak. Ennek megfelelően a szájsebészeti beavatkozásokra jellemző utópanaszok jellemzőek a műtétet követő napokban. Általában duzzanattal járnak, enyhe nyomásérzékenység jellemzi a területet. Komolyabb fájdalmak ritkán tapasztalhatóak, de enyhe diszkomfort érzésre általában számítani kell. Tekintettel arra, hogy csontpótló beavatkozásainkat mindig érzéstelenítés mellett végezzük, a műtét fájdalommal nem jár.