Bármilyen magas szakmai színvonalat is képvisel egy rendelő, bármennyire is megtesz mindent egy motivált fogorvos egy rossz állapotú fog megmentésére, van olyan állapot, amikor a fog reménytelen helyzetbe kerül. Ilyen esetekben a fogászati panaszok vagy súlyosabb problémák elkerülése érdekében a gyulladt fog kihúzása, a, a szuvas vagy az elhalt fog kihúzása bizonyulhatnak a leghatékonyabb megoldásoknak. A foghúzás a szájsebészet tárgykörébe tartozik.
Világszinten a legtöbb foghúzás előrehaladott fogínysorvadás, fogágybetegség miatt történik, a második leggyakoribb ok a fogak mély, súlyos szuvasodása. Gyakran előfordul az is, hogy egy fogat nem betegség, hanem a rossz pozíciója vagy nem megfelelő előtörése miatt kell eltávolítani. Erre a legegyszerűbb példa a bölcsességfog húzás (pl. cisztás fog kihúzása) vagy a nem kibújt szemfogak esete. A fog törése szintén fogeltávolításhoz vezethet (letört fog kihúzása). Szintén szükség lehet fogeltávolításra sikertelen gyökérkezelés következményeként.
A fogeltávolítást a legtöbb esetben fogászati röntgenfelvétel készítés, vagy fog CT készítés előzi meg. Erre azért van szükség, hogy a fogorvos, szájsebész pontos képet kaphasson a fog és a fogágy anatómiai viszonyáról. Foghúzást kivétel nélkül mindig helyi érzéstelenítés mellett végzünk, ezáltal a beavatkozás soha nem jár fájdalommal. Az érzéstelenítő injekciót mindig megelőz egy kis érzéstelenítő zselé használata, ami segít abban, hogy a szúrás helye elzsibbadjon.
A megfelelő érzéstelenség elérése után – függően a foghúzás bonyolultságától – megtörténik a fog mobilizálása, majd kiemelése a szájüregből. Vannak helyzetek, amikor semmi egyéb beavatkozásra nincs szükség, mert a foghúzás egyszerűen elvégezhető. Előfordulhatnak azonban olyan esetek is, amikor a fogat egy darabban nem lehetséges kihúzni. Ilyenkor szükséges lehet a fog darabolása, vagy lebenyképzés is ki nem bújt fogak esetében (sebészi fogeltávolítás). Az ilyen esetekben a foghúzás altatásban is történhet.
Foghúzás után szinte mindig behelyezünk egy-két varratot a gyorsabb, panaszmentesebb sebgyógyulás érdekében. Sem a varratok behelyezése, sem azok eltávolítása nem jár fájdalommal. A varratokat általában egy héttel a foghúzást után távolítjuk el. A foghúzás után a lényeges tudnivalókról itt olvashat bővebben.
A fogeltávolítás után foghiány keletkezik. Ez a bölcsességfog húzás esetében nem jelent gondot, hiszen ezeket a fogakat nem pótoljuk. Egyéb fogtípusok esetében azonban kiemelten fontos a foghiány kezelése, fogpótlás készítése. A teljesség igénye nélkül pótolhatóak az eltávolított fogak fogimplantátum beültetés, vagy foghíd készítés útján is. Ezen felül kivehető fogpótlás, kivehető fogsor készítése is alternatívát jelenthet.
A foghiány következményeiről, kezeléséről itt olvashat bővebben.
A foghúzás ár szempontjából több tényezőtől függ. Különbözik a beavatkozás ára ha egyszerű foghúzásról, vagy komplikált fogeltávolításról, esetleg sebészi foghúzásról beszélünk. A foghúzás árak az oldal alján találhatók, vagy a fogászati árak oldalon ismerhetők meg.
Gyulladt fog kihúzása előtt minden esetben győződjön meg arról, hogy elkerülhetetlen a foghúzás. Ennek eldöntéséhez kérje szakembereink segítségét a +36 1 690 1304-es telefonszámon!
Mennyire fáj a foghúzás?
Ahogy minden sebészi beavatkozást, a foghúzást is mindig érzéstelenítés mellett végezzük, vagyis bátran kijelenthetjük, hogy semmilyen fájdalommal nem jár. Természetesen az érzéstelenítő hatásának elmúltával kialakulhat átmenetileg kisebb-nagyobb fájdalom, de ezek mindig csillapíthatóak gyógyszerekkel.
Mi van akkor, ha beletörik a gyökér?
Esetenként előfordulhat, hogy egy fogat nem lehet egészben, egy darabban eltávolítani, mert töredezik, vagy olyan mély szuvasodása van, ami mellett lehetetlen ráfogni a koronai részre. Ilyen esetekben tudatosan daraboljuk a fogat olyan részekre, amik könnyebben, finomabban eltávolíthatók.
Kapcsolódó témák: