A bölcsességfog kisokos oldalunkon a harmadik nagyőrlő fog általános tudnivalóiról olvashat. A bölcsességfog húzásról és a bölcsességfog műtétről egyéb témába vágó cikkeinkben tájékozódhat.
A bölcsességfog az utolsó fog az állkapocsban. Jóval azután, hogy a maradó fogak felváltják a tejfogakat, valamikor 17 és 21 éves kor között kezdenek nőni leghátul, a második nagyőrlő fogak mögött a bölcsességfogak (harmadik nagyőrlő, 8-as fog).
Mindkét fogíven 2-2 ebbe a csoportba tartozó fogunk van. Ennek értelmében a 32 fogunkból 4 fog tartozik ebbe a csoportba, 28 pedig a többi fog csoport része.
A bölcsesség fog az utolsóként előtörő maradó fog az ember szájában. Esetenként előfordul, hogy alvó állapotban marad és egyáltalán nem tör elő életünk folyamán. A bölcsességfog növése általában szakaszosan történik, így aktívabb periódust, nyugalmi szakaszok követnek.
A szakaszos növekedés folyamán alakul ki fokozatosan a bölcsességfog gyökere is. A fog növekedése során sokszor feszítő érzés, feszülés, kisebb nagyobb fokú szájzár tapasztalható.
Csak nagyon kevesen tartoznak azok közé, akiknél minden gond nélkül, észrevétlenül bújik elő minden 8-as fog és szintén nagyon ritka, hogy a kinőtt fogak számára elegendő hely áll rendelkezésre.
Az evolúciós fejlődés során – a táplálkozás változása miatt – az állcsontunk mérete csökken, ezért ezek a fogak egyre több embernél hiányoznak. Sok esetben az evolúciós fejlődés a fog méretében alakjában nyilvánul meg. Megfigyelt tendencia, hogy sokszor csökevényes bölcsességfog bújik elő, vagy normális formájú, de méretileg kisebb fog is előfordulhat. Ezektől az elváltozásoktól nem kell megijedni, hiszen ezek természetesek.
Az a harmadik nagyőrlő fog, ami egészségesen és megfelelő helyzetben tör elő, általában nem okoz gondot. Sajnos azonban a legtöbb esetben nem ez történik, és olyan probléma jelentkezhet, ami által a bölcsesség fog eltávolítás indokolttá válik.
Gyakran nem elég nagy az emberi állkapocs ahhoz, hogy állcsontonként mind a 16 fogunk szabályosan elférjen benne.
A szűkös hely miatt a harmadik nagyőrlők visszamaradhatnak, vagyis nem törnek elő teljesen az íny felszíne alól, vagy a bölcsességfog nővése nem a megfelelő helyen történik. Nőhetnek oldalirányba, előbújhatnak részlegesen az ínyből, vagy rejtve maradhatnak teljesen. Legtöbbször azért okoznak fájdalmas tüneteket, mert részleges előtörésük miatt bölcsességfog gyulladás alakul ki a fog körüli szövetekben.
Az elégtelen hely mellett a fogak hátsó pozíciója megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi azok megfelelő tisztítását is. A nehezen tisztítható felszínek pedig könnyen baktériumok felszaporodásához vezetnek, ami kedvezőtlen folyamatokat indíthat el.
…most lássuk, hogy a fenti okok milyen következményekhez vezethetnek
Pácienseink gyakran fordulnak hozzánk az alábbi akut problémákkal:
A leggyakrabban jelentkező probléma a gyulladt bölcsességfog kialakulása. Ez a legtöbb esetben nem is magának a fognak, hanem a környező szöveteknek a gyulladását jelenti, hiszen a nem megfelelően előtört fog mellett, az íny alatt nem tisztítható terület jön létre, ami a baktériumok megtelepedésének melegágya.
A fentiek tükrében a felhalmozódott baktériumok ínygyulladás kialakulásához vezetnek a bölcsességfog körül. A részben előtört 8-as fog körül ez nagyon gyakori, hiszen ilyenkor a fog bizonyos részét mégy íny borítja, ami alatt egy tisztíthatatlan terület jön létre. Az így kialakult bölcsességfog ínygyulladás komoly fájdalmat okozhat.
A gyulladt bölcsességfog szövődményei közül a fájdalom a leggyakoribb. Ez általában gyulladás következtében alakul ki. A fájdalom intenzitása különböző lehet de általában összefügg a gyulladás mértékével.
Ha a bölcsességfog fáj, indokolt lehet fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő gyógyszerek alkalmazása, hogy átvészeljük az időt amíg megérkezik a fogorvosi segítség.
A bölcsességfog fájdalom csökkenthető a házi praktikák közül a terület alapos tisztítása, szájöblítő használata útján, hiszen a gyulladás ezáltal kordában tartható, így a bölcsességfog fájdalom csökken.
Kezelhető a begyulladt bölcsességfog antibiotikum útján is (antibiotikum kúra ), de ez minden esetben tüneti kezelést jelent csak és mint műtétet előkészítő kezelést használjuk. Antibiotikumot csak orvosi rendelvényre szedjünk!
Javasoljuk, hogy mihamarabb keresse fel kollégáinkat, hiszen megfelelő terápia hiányában a tünetek könnyen fokozódhatnak.
A gyulladt bölcsességfog szövődménye lehet a szájzár kialakulása. Ilyenkor a rágóizmok gyulladása miatt kisebb vagy nagyobb szájzár és szájnyitási korlátozottság alakul ki. Szájzár ellen gyors segítséget nyújtanak szájsebészeink.
Sokszor a helyhiány miatt a 8-as fogak nyomást gyakorolnak az előtte álló fogakra, ezek elszuvasodhatnak, vagy az alsó és felső metszőfogak torlódásához, szabálytalan elhelyezkedéséhez vezethetnek. Az alsó állkapocsban futó ideg sokszor közel helyezkedik el a harmadik nagyőrlő fog gyökereihez, emiatt a bölcsességfog zsibbadás érzet okozója is lehet.
A lyukas bölcsességfog fogorvosi ellátása is nehézkes, hiszen sok esetben nem férünk hozzá megfelelően, hiszen ez a leghátsó fogunk, így a kezelés sok esetben kivitelezhetetlen, ezért a fogat el kell távolítani. Amennyiben a hozzáférés biztosított, és a fog számára elegendő hely áll rendelkezésre, úgy kompozit tömés készíthető a fogba.
A fenti problémák a leggyakrabban a harmadik nagyőrlő fog eltávolítás által oldhatók meg megnyugtató módon. A Helvetic Clinicsben a ma elérhető legkíméletesebb technikák alkalmazásával felkészült szájsebész – parodontológus szakorvosok végzik a bölcsesség fog húzást. Szükség is van erre, mivel ez a szájsebészeti beavatkozás sokszor összetett szájsebészeti műtétet jelent.
Minden esetben csak klinikai- és röntgenvizsgálatot követően állapítható meg, hogy szükséges-e a bölcsességfog eltávolítás.
Két lehetőségünk van:
A fog eltávolítás általában a következő esetekben indokolt:
Bejelentkezés után a konzultáció alkalmával a szájsebész a klinikai vizsgálat során megvizsgálja a szánkat és az esetek nagy részében képalkotó berendezés segítségével röntgen felvételt készít (panoráma röntgen, fogászati ct).
Az adatok alapján döntést hoz arról, hogy egy egyszerű foghúzás, vagy bölcsességfog műtét szükséges-e a az alsó vagy a felső bölcsességfog eltávolításához. Mindkét esetben helyi érzéstelenítésben történik a beavatkozás.
Amennyiben a bölcsességfog probléma tünetei jelentkeznek Önnél és szeretné kíméletes megoldást találni, jelentkezzen be hozzánk egy szájsebészeti konzultációra. Bölcsességfog eltávolítás Budapest belvárosában lévő rendelőnkben elérhető a +36 1 690 1304-es telefonszámon történő bejelentkezés után, vagy e-mailben. Várjuk hívását!
Mit tegyek bölcsességfog fájdalom ellen?
Szájsebész szakorvossal történő konzultációt javasolunk, a találkozóig pedig nagyon alapos fogmosás és szükség esetén fájdalomcsillapító gyógyszer szedése javallt.
Gyakori a bölcsességfog fájdalom kisugárzása?
Igen ez gyakran előfordul, főleg alsó fogak esetén.
Milyen erzes ha no a bolcsessegfog?
A fog növekedésének érzete egyénenként változó. Általában szakaszosan nő, tehát egy aktívabb periódust egy nyugalmi szakasz követ. Nyomás, feszülés jelentkezik általában az érintett területen. Ínygyulladás is gyakori a fog mellett.
Hány bölcsességfog van?
Összesen négy harmadik nagyőrlő fogunk van abban az esetben ha nincs csírahiány. Ez utóbbi az evolúciós fejlődés miatt egyre gyakoribb.
Lyukas bölcsességfog esetén mi a teendő?
Szuvas fog esetén, mindig meg kell vizsgálnunk a fog hosszútávú prognózisát. A kezelés megfelelő megválasztása során mérlegeljük azt, hogy mit nyerünk és mit veszítünk a fog megtartásával. Amennyiben megfelelő hely biztosított a fog számára, tisztítás szempontjából elérhető, és segíti a rágófunkciót, indokolt lehet a fog betömése. Ha a fenti feltételek nem adottak javasolt inkább a fog eltávolítása.
Mit jelent az impaktált bölcsességfog?
Az áttörésben visszamardt, vagyis valamilyen akadály miatt kinőni nem tudó fogat hívjuk így.
A bölcsességfog mennyi idő alatt nő ki?
Lassan, évek alatt fejlődik ki és tör elő a harmadik nagyőrlő fog, de sokszor olyan is előfordul, hogy kifejlődés után nem, vagy csak részlegesen bújik elő.
A bölcsességfog közel van az ideghez, mit lehet tenni?
Az alsó fogív esetén előfordulhat, hogy az utolsó őrlőfog gyökerei közel fekszenek az idegcsatornához. Ilyen esetben alapos ct diagnosztika, és megfontolt döntés szükséges a kezelést illetően.