Oldalunkon a bölcsességfog eltávolítás egyszerűbb módját vesszük górcső alá és a bölcsességfog húzás tudnivalóit ismertetjük.
Felhívjuk figyelmét egyéb témába vágó oldalainkra is, ahol a bölcsességfog általános tudnivalóiról olvashat részletesen, vagy a bölcsességfog műtét témájában informálódhat.
A Bölcsességfog eltávolítás történhet egyszerű bölcsességfog húzás, vagy műtét útján is. Természetesen ezt a döntés szakértő kollégáink hozzák meg és a döntés alapja az érintett fog elhelyezkedése mellett több más tényező értékelése.
Amennyiben a fog az ínyből kilátszik, illetve a fog koronai része megtartott, egy egyszerű bölcsességfog húzás megoldhatja a problémát. Erre legtöbb esetben a felső állcsontban elhelyezkedő felső bölcsességfog esetén van mód. Ebben az esetben tehát általában könnyebb dolgunk van.
Felső bölcsességfog húzás alatt a felső állcsont harmadik nagyőrlő fogainak az eltávolítását értjük. Azért érdemes megkülönböztetni ezeket a fogakat az alsó fogsorban elhelyezkedő társaiktól, mert a csont szerkezete teljesen más a felső állkapocsban, mint az alsóban.
A felső állkapocs szerkezete sokkal puhább, szivacsosabb, így a felső bölcsességfog általában könnyebben mobilizálható. A felső bölcsességfog húzása során más formájú eszközöket, fogókat használunk, annak érdekében, hogy ideális szögben kimozgathassuk a fogat.
A felső állkapoccsal ellentétben az alsó állcsont szerkezete keményebb, kevésbé rugalmas. Ez annak köszönhető, hogy szivacsos részben szegényebb, így az alsó bölcsességfog nehezebben mozgatható ki. A fentiek miatt az alsó bölcsességfog húzás mellékhatásai, szövődményei gyakoribbak.
1. Konzultáció: A konzultáció és az előzetes szájvizsgálat elvégzése, röntgenfelvételek elkészítése után elvégezhető a bölcsességfog húzása.
2. Gyógyszer: Gyulladt bölcsességfog húzása esetén előzetesen dönthetünk úgy, hogy a húzást előzze meg antibiotikumos kezelés, így a beavatkozás már gyulladásmentes körülmények között tudjuk elvégezni.
3. Érzéstelenítés: A foghúzás helyi érzéstelenítésben történik, amit a nyálkahártya zsibbasztásával kezdünk egy speciális zselé alkalmazásával. Ennek az az előnye, hogy a szúrás maga is csak alig, vagy egyáltalán nem érezhető. A zsibbadás beállta csak néhány percet vesz igénybe és ezután elkezdhető a bölcsességfog kihúzása.
4. A fog kimozgatása: A zsibbadás beálltával a fogat megfelelő eszközök használatával óvatosan kimozgatjuk a helyéről. Az alkalmazott fogók, emelők minden esetben steril műszerek. Abban az esetben, ha a fog kimozgatása nehéz és a fog anatómiája, gyökér szerkezete lehetővé teszi, szóba jöhet a fog kettévágása (disszekció). Ilyenkor a fogat két vagy több darabban távolítjuk el, miután a külön álló darabokat mobilizáltuk.
A foghúzás során tompa nyomás feszegető érzés érezhető, viszont éles fájdalom nincs. Szükség esetén további érzéstelenítésre is szükség lehet.
5. Varrat behelyezése: A Bölcsességfog eltávolítása után varrat kerül behelyezésre amennyiben szükséges.
A felső bölcsességfog foghúzás után a gyógyulás gyakran észrevétlenül, tünetek nélkül történik. Ennek oka az, hogy a felső állcsont szerkezet puhább, a csont szivacsos szerkezet miatt.
Az érzéstelenítő hatása elmúltával a felső harmadik nagyőrlő fog húzás után kisebb eséllyel lépnek fel komplikációk, úgy mint fájdalom, duzzanat, érzékenység, de egyáltalán nem zárható ki azok megjelenése és ez teljesen normális jelenség.
A felsővel ellentétben az alsó bölcsességfog húzás esetében gyakrabban jelentkeznek kellemetlen tünetek.
Amennyiben varratokkal történt a terület zárása, azok eltávolítására is szükség van, éppen úgy, mint a bölcsességfog műtét esetében. Több dologra is érdemes odafigyelni 8-as húzás után éppen úgy, mint egyszerű foghúzás követően, ezekről a tudnivalókról a foghúzás után oldalon olvashat részletesebben.
A 8-as fog húzás utáni étkezés, italfogyasztás előírásai nem különböznek az általános foghúzás előírásaitól. Bölcsességfog húzás után evés meghatározott feltételek mellett természetesen lehetséges. Erről a linkre kattintva olvashat részletesebben. Foghúzás után italfogyasztás támakörében is részletesen tájékozódhat.
A harmadik nagyőrlő fog eltávolítása utáni komplikációk gyakoribbak mint a többi fog esetében. Kifejezetten igaz ez az alsó állkapocs területén. A fájdalom sokszor kisugárzó, bölcsességfog húzás után fülfájás is kialakulhat.
Foghúzás után a szomszédos fogat is érzékenynek érezheti néhány napig. A foghúzás utáni fájdalom témájában kapcsolódó szakmai cikkünkben olvashat részletesebben.
A varratok eltávolítása, varratszedés után a bölcsességfog húzás helyén az íny már általában teljesen záródott. A hámosodás ellenére a bölcsességfog húzás helyén lyuk tapintható, ami teljesen normális jelenség. Hosszú hónapokra van szükség, hogy ez a szövethiány telítődni, elsimulni tudjon.
A bölcsességfog húzás ára a beavatkozás nehézségétől függ. Egyszerű esetben a bölcsességfog húzás ár megegyezik egy általános fogeltávolítás költségével, hiszen itt nincs szükség a műtéti beavatkozásoknál használt speciális felszerelésre. Bonyolultabb esetben sebészi foghúzásról beszélünk, ilyenkor magasabb a bölcsességfog húzás ára.
Ha bölcsességfog húzásra van szüksége és a fent leírt tünetek önnél is kellemetlenséget okoznak kérjen konzultációs időpontot a +36 1 690 1304-es telefonszámon, vagy jelentkezzen be e-mailen.
A Helvetic Clinics fogorvosi rendelő fogorvosai, szájsebészei fájdalom nélkül szabadítják meg a 8-as fog okozta panaszoktól. Várjuk szeretettel!
Kihúzandó a bölcsességfog ínygyulladás miatt?
Azok az utolsó őrlőfogak, amelyek nem tudnak megfelelően kibújni gyakran okoznak ínygyulladást. Ezen fogak eltávolítása általában szükséges.
Egyszerű a bölcsességfog kihúzása?
Általában az anatómiai helyzetétől függ az, hogy egy bölcsességfog kihúzása egyszerű vagy kissé bonyolultabb. Minden esetben érzéstelenítés mellett történik, vagyis a beavatkozás nem jár fájdalommal.
Fáj a bölcsességfog kihúzása?
Tekintettel arra, hogy minden esetben érzéstelenítés mellett történik a beavatkozás, sosem jár fájdalommal.
Alsó bölcsességfog húzás után meddig fáj?
Az alsó bölcsességfog utáni szövődmények gyakrabban alakulnak ki, de általában 3-7 nap elteltével megszűnnek.
Egészséges a bölcsességfogam, miért kell kihúzni?
Sok esetben nem a bölcsességfog szuvasodása, hanem az elhelyezkedése indokolja a fog eltávolítását. Az eltávolításuk legtöbbször a későbbi problémák megelőzését szolgálják.
Hogyan gyógyul az alsó bölcsességfog húzás?
Az alsó harmadik nagyőrlő gyógyulása és a gyógyulás során jelentkező fájdalom és egyéb kellemetlen tünetek megjelenése egyéni különbségeket mutat. A fájdalom mértéke sokszor nincs összefüggésben a beavatkozás nehézségével vagy a fogorvosi székben töltött idő hosszával. Sokszor egy nagyon nehéz alsó foghúzás utópanaszok nélkül gyógyul, míg egy könnyű 8-as foghúzás is okozhat rossz pillanatokat a pácienseknek.