A szájsebészet számára még a legegyszerűbb fogeltávolítás is komoly beavatkozásnak tekinthető, mert megbontja a szervezet egységét a külvilággal szemben. A kialakult (csont)seb olyan területen van, ahol egészséges esetben is milliónyi baktériummal élünk együtt, hiszen eszünk, iszunk, beszélünk és nagyon gyakran a szánkhoz érünk. A komplikációktól mentes sebgyógyulás érdekében be kell tartanunk néhány alapvető szabályt, hogy biztosítsuk a megfelelő körülményeket a szervezet védekező és gyógyító mechanizmusaihoz.
Foghúzás után az optimális sebgyógyulás érdekében ne érintse a sebet. Ne köpködjön és ne szívogassa a területet, valamint ne öblögessen semmivel a műtét után 24-48 óráig. Vérzés, vagy a nyál pirosas elszíneződése: előfordulhat az első 48 órában foghúzás után. Amennyiben a vérzés hosszabb ideig fennáll, harapjon rá egy steril gézre 30 percig (helyezze a tampont közvetlenül a sebre), hogy kontrollálni tudja a vérzést. Amennyiben ez sem jár sikerrel, lépjen velünk kapcsolatba a további tennivalókkal kapcsolatban!
A foghúzás után jelentkező fájdalomról és azok lehetséges okairól itt olvashat részletesen.
Duzzanat teljesen normális reakció a foghúzás után. A duzzanat és fájdalom csökkentése érdekében javasoljuk, hogy jegelje a területet jégzselé alkalmazásával úgy, hogy azt konyharuhába csomagolva az arc külső felére helyezi. Tartsa ott 10 percig, majd ugyanennyi ideig tartson szünetet. Ezt ismételgetve jegelje a területet az első 2-3 napban, a fájdalom csökkentése és a további duzzanat elkerülése érdekében. Ne tartsa sokáig a jégzselét a bőrén, mert károsodhatnak a szövetek. Az első 2-3 napban mindenképpen javasoljuk a terület hűtését.
Foghúzás után a legtöbb esetben varratok kerülnek behelyezésre sebzárás céljából. Függően az adott szituációtól a fogorvosa dönt arról, hogy felszívódó, vagy nem felszívódó varratokat alkalmaz-e. A varratokat 7 nappal a beavatkozás után el kell távolítani. Ezt abban az esetben is javasoljuk, amennyiben felszívódó varratok kerültek felhasználásra. Ha nincs lehetősége eltávolíttatni azokat, tartsa fogkefe segítségével lepedékmentesen!
A foghúzás után lüktető fájdalom és fertőzés előfordulhat, hiszen szájüregünkben rengeteg baktérium található. Ez általában akkor fordul elő, ha foghúzás után vérdugó nem alakul ki, vagy szétesik és ennek következtében a seb védtelenné válik. A vérdugó (koagulum) felel a gyógyulás folyamataiért. A szükséges tennivaló ilyen esetben a foghúzás helyánek ismételt tisztítása, érzéstelenítés mellett.
Igyon sok folyadékot, de kerülje a forró italokat, tejtermékeket.
Könnyű ételek fogyasztása javasolt az első héten a beavatkozást követően. Kerülje a sör, a nyers tejtermékek (tej, joghurt, tejföl stb.), valamint a dió- és mogyorófélék fogyasztását az első 6-7 napban. Foghúzás után evés témakörében itt olvashat részletesen. Inni foghúzás után kérdésre itt kaphat választ.
A megfelelő szájhigiénia elengedhetetlen a gyors, komplikációmentes sebgyógyuláshoz. Tisztítsa a fogait fogkefével alaposan naponta legalább két alkalommal, de a sebészeti területen körül óvatosan használja a fogkefét. A sebet közvetlenül ne dörzsölje a varratszedés előtt, majd csak 7 nappal a beavatkozást követően. Varratszedés után az érintett terület tisztítható, használjon puha, sebészeti beavatkozások utánra tervezett fogkefét.
A pulzusszáma emelkedésének elkerülése érdekében 1 hétig kerülje a sportolást, az erős fizikai aktivitást foghúzás után. A sportolás lüktető fájdalomhoz, vérzéshez vezethet.
A meleg serkenti a gyulladásos reakciókat, emiatt kerülje a napozást, a szauna és fürdők használatát két hétig.
Dohányzás tilos legalább 10 napig a beavatkozást követően.
Mikor ehetek foghúzás után?
Ahogy minden érzéstelenítés mellett végzett fogászati beavatkozás után, úgy foghúzás után is csak akkor szabad enni-inni, amikor az érzéstelenítő hatása teljesen elmúlt, ellenkező esetben elharapjatjuk a szánkat, nyelvünket, ajkunkat.
Mit nem szabad foghúzás után csinálni?
A legfontosabb, hogy kerüljük a beavatkozás után a dohányzást, a nyers tejtermékek fogyasztását, a foghúzás helyének szívogatását. Ne öblögessünk semmivel, ne köpködjünk. Tartsuk a foghúzás környékét tisztán fogkefével, az érzéstelenítő hatásának elmúltával próbáljunk inkább a másik oldalon étkezni.