Esetenként előfordul, hogy a szánkba készített fogtömés kiesik, vagyis elveszítjük azt. Abban az esetben ha ez megtörténik, nem kell megijedni, azzal viszont tisztában kell lennünk, hogy fel kell keresnünk egy fogorvost, hiszen a kiesett fogtömés problémája önmagától nem fog megoldódni.
Több oka is lehet annak, hogy miért eshet ki egy fogtömés. Mielőtt az okokat felsorolnánk érdemes szót ejteni arról, hogy mi a különbség egy amalgám és egy fogszínű tömés között rögzítettség szempontjából.
Az amalgám tömés mechanikailag rögzül egy előkészített üregbe. Tehát itt az üreg alámenős alakja biztosítja azt, hogy az elkészített fém fogtömés a helyén maradjon.
A régi tömések esetében gyakran előforduló jelenség azok elvesztése. Ha kiesett a fogtömés nem kell megijednie, viszont mindenképpen fontos, hogy időben felkeressen minket, hiszen a probléma halogatása, csak nagyobb bajhoz vezethet. Akkor is látogasson el hozzánk, ha nem fáj a fog, mert a tömés hiányában a fogunk védtelenné válik és könnyebben hajlamos törésre. Kérjen konzultációs időpontot elérhetőségeink egyikén és biztosan találunk megoldást problémájára!
Dr. Vinis Zoltán fogorvos
Fényrekötő fogszínű tömések esetében azonban egy speciális tömésragasztó anyagot alkalmazunk (bond), így nincs szükség alámenős üreg preparálására (fogcsiszolás).
A fenti részleteket azért volt érdemes kifejteni, mivel így jobban megérthetjük azt, hogy milyen tényező felelős a fogtömés kieséséért.
A végleges fogtömések problémái mellett azt se hanyagoljuk el, ha az ideiglenes tömés kiesett. Egy ideiglenesen elkészített fogtömés nagyobb eséllyel sérül, vagy veszíthető el, de annak ellenére, hogy rövid távra készült minden esetben jelezzük fogorvosunknak.
Ez azért fontos, hiszen sokszor ideiglenes töméssel zárjuk a gyökérkezelés alatt álló fogakat és nem szeretnénk, ha a megnyitott gyökércsatorna a nyálunkban lévő baktériumokkal fertőződne.
Érdemes tudnunk azt, hogy hogyan néz ki egy rossz fogtömés és mik lehetnek azok a figyelmeztető jelek amik a fogtömés későbbi kiesésére utalhatnak.
Rossz a fogtömés ha eláll a széle, és emiatt ínygyulladás látható mellette. Szintén figyelmeztető jel a tömés melletti elszíneződés, szuvasodás. Baj lehet, ha a fogtömés kopás jeleit mutatja vagy ha túl alacsony fogtömés készült.
A tömés repedezettsége, tömést határoló csücskök repedése, törése is előre jelezheti a bajt.
A rendszeres szűrővizsgálat megfelelő alkalom arra, hogy felfedezzük ezeket a rendellenességeket és időben cseréljük a fogtömést.
Nehezen megválaszolható kérdés, hiszen a fogtömés élettartama több tényezőtől függ. Befolyásolja a tömés élettartamát:
Általánosságban elmondható, hogy optimális esetben akár 5-10 évig, vagy akár évtizedekig is jól működő fogtömések készíthetők ha ideálisak az elkészítés körülményei.
Fogtömés készítésére napjainkban fényrekötő fogszínű anyagot használunk. Ennek anyaga kompozit, ami egy speciális műanyag, ami fény hatására megkeményedik.
A hagyományos amalgám, mint fogászati alapanyag szinte teljesen kikopott a napi használatból. Ennek oka az, hogy esztétikailag nem nyújt megfelelő végeredményt a páciensek elvárásaival szemben.
Esetenként a fényrekötő fogszínű anyagon kívül szóba jöhet speciális cementek alkalmazása is (üvegionomer cement) tömés készítése céljából. Ez utóbbi leggyakrabban a gyermekfogászat területén használatos.
Ha kiesett a fogtömés, mindenképpen keresse fel rendelőnket, hogy hosszú távú megoldást találjunk problémájára. A kiesett fogtömés kezelése attól függ, hogy mit találunk a fogban. A fogtömés letört részeit mindenképpen eltávolítjuk és értékeljük a megmaradt fogszövet állományt.
Amennyiben az üreg tisztítása után annak mérete nem túl nagy, új fogtömés készülhet. Ha kiterjedt a fogszövet hiány miután a fogtömés kiesett, betét (inlay tömés), vagy korona készülhet. Mély szuvasodás esetén felmerülhet a fogtömés alábélelés, vagy a gyökérkezelés szükségessége is.
Ha szeretne pontos képet kapni a tömései állapotáról, esetleg kiesett a tömése kérjen konzultációs időpontot a +36 1 690 1304-es telefonszámon, hogy segíteni tudjunk! Várjuk szeretettel!
Az ideiglenes fogtömés kiesett, mit tegyek?
Abban az esetben ha kiesett az ideiglenes tömés, mindenképpen jelezze fogorvosának. Fontos megjegyezni, hogy sokszor csupán, csak a felszíni rétege sérül, és az ideiglenes tömés továbbra is ellátja funkcióját.
Kiesett a fogtömésem, de nem fáj a fogam, várhatok vele?
A kiesett tömésnek mindig oka van, ezért javasoljuk, hogy időben keresse fel a fogorvosát, hogy ellenőrizhesse és kezelhesse a problémát. A beavatkozás halogatása általában nagyobb bajt generál.