Oldalunkon összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat a kompozit tömésről és sok ehhez kapcsolódó problémáról, így alaposan betekintést nyerhet a témába. Mielőtt azonban tovább olvasna felhívjuk figyelmét egyéb szakmai cikkeinkre is, ahol a fogtömés utáni fájdalom okairól olvashat és megtudhatja, hogy mi a teendő kiesett fogtömés esetén.
Az esztétikus fehér fogtömés, amit direkt restauráció, kompozit tömés elnevezéssel is ismert lyukas fog, vagy szuvasodás helyreállítására használatos. Nagy előnye, hogy egészséges állapotú íny megléte esetén egy lépésben elkészíthető, nem igényel fogtechnikai labor háttérmunkát, így a fogászati rendelőben elkészíthető. Vérző íny, fogágygyulladás (fogínysorvadás) aktív szakaszában, tehát gyulladt íny esetén nem végezhető el korrekt minőségben. Ilyenkor első lépés mindig az íny gyulladás mentessé tétele a fogkő eltávolítás (depurálás).
Kompozit restaurációra akkor lehet szükség, ha a fog valamilyen oknál fogva sérült (szuvas fog, letört fog), és az új töméssel szeretnénk visszaállítani a fog eredeti esztétikáját és funkcióját. A fogorvos által mérlegelendő a betét, vagy köznyelven inlay tömés készítése mint a fogtömés alternatívája. Ezt általában nagyobb üregek esetében javasoljuk.
1. A kezelést a legtöbb esetben érzéstelenítéssel kezdjük. Közhiedelemmel ellentétben tehát nem fáj a fogtömés, hiszen érzéstelenítés alatt készítjük.
2. Ezt követi a fogcsiszolás, a fog tisztítása, a szuvasodás eltávolítása.
3. Az előkészített üreg felszínét felérdesítjük (savazás) majd speciális ragasztóanyaggal (bond) kezeljük.
4. Ezt követi a tömőanyag rétegeinek felvitele. A kompozit töméseket lágy formában visszük be az előkészített üregbe, majd egy speciális, meghatározott hullámhosszú fénnyel megvilágítva keményítjük meg az anyagot (GC fényre kötő tömés).
5. Befejező lépés a magasság beállítása, és a felszínek polírozása.
Szakorvos tanácsa
A fogászati tömés elkészítése rutin beavatkozás, amit egyszerű helyi érzéstelenítésben végzünk. Egyszerűsége ellenére csak akkor feledkezhetünk meg róla a beavatkozás után, ha nagy odafigyeléssel készítjük el. Hiszem, hogy 15 perc alatt nem készíthető el megfelelő minőségben, így azt javaslom Önnek, hogy szánja rá az időt és válassza a minőséget. Ha fogtömésre van szüksége, nem kell mást tennie mint bejelentkezni hozzánk egy konzultációra.
Dr. Farkas Lili fogorvos
Az esztétikus tömés készítés az egyik leggyakrabban elvégzett kezelés a fogorvosi rendelőkben. Bárhol is készül, az alapvető lépések mindenhol megegyeznek, azonban az igazán minőségi, hosszútávú esztétikus restaurációk készítésekor az apró részleteknek is hatalmas jelentőségük van.
Időfaktor: a minőségi munka csak megfelelő mennyiségű idő ráfordításával lehetséges. Még a minimálisan elvárható kritériumoknak megfelelő fogtömés sem készíthető el megfelelően 5-10 perc alatt. A Helvetic Clinicsben dolgozó fogorvosok pontosan annyi időt töltenek a tömések elkészítésével, amennyire szükség van a maximális szakmai színvonal elérése érdekében.
Izoláció: a fogszínű tömőanyagok nagyon érzékenyek a nedvességre, az íny nyálas, nedves környezetében minőségi munka nem készíthető el velük. Az izoláció legjobb módja a kofferdam technika alkalmazása, amikor egy kilyukasztott gumilepedőn bújtatjuk át a kezelni kívánt fogakat, így kizárva ezzel a nedvességet a kezelés alatt.
Felhasznált anyagok: a végeredmény szempontjából szintén nagyon fontos elem a felhasznált anyagok minősége. A különböző tömőanyag gyártó cég termékei között akár ötszörös árkülönbség is jelentkezhet. A drágább tömőanyagok olyan tulajdonságokkal rendelkeznek (esztétika, kis zsugorodás, kopásállóság), amik a korábbi fehér tömőanyagoknál elképzelhetetlenek voltak. Rendelőnkben csak a legjobb nevű nyugat-európai, illetve japán cégek termékeit használjuk.
Orvosi tényező: a felhasznált anyagokon túl azonban a legnagyobb jelentősége az orvosi tényezőnek van. Több mint elengedhetetlen a megfelelő szakmai szemlélet, akár csak egy restaurátum készítésekor is. Ha az elkészült helyreállítás minden általunk támasztott követelménynek megfelel, akkor célszerűbb már nem tömésről, hanem restaurációról beszélnünk, ami esztétikailag és funkcionálisan valóban lemásolja az eredetileg ép fogunk jellemzőit.
Rendelőnkben minden beavatkozás, így ez a beavatkozás is speciális nagyító (Lupe) használatával történik, hogy egyetlen apró részlet se kerülhesse el figyelmünket.
A kompozit fehér tömés vonzó alternatívája a sötét fém színű amalgám tömésnek. Esztétikailag kifogástalan eredményt nyújthatnak, és kevesebb fogszövet feláldozásával jár az elkészítésük, mint a hagyományos amalgám töméseké.
A fogtömés anyaga lehet fogászati cement is, ilyenkor cement tömés készül. Ez utóbbit általában a lecsiszolt fogak felépítésére, tejfogak tömésére, vagy hosszú távú ideiglenes tömés készítésénél használjuk. Gyógyszeres tömés akkor használatos, amikor a kitisztított üreg nagyon közel helyezkedik el a fogbélhez.
A fogászati töméseket alapanyagukon túl elkészítésük helye, annak mérete, kiterjedése szerint is csoportosíthatjuk. A hely tulajdonképpen a fogfelszínt jelenti és a kezelt felszínek száma függvényében beszélhetünk egyfelszínű, vagy többfelszínű tömésről.
Az egyfelszínű fögtömés leggyakrabban a rágófelszínen készül, amikor az a szomszédos fogakig nem terjed ki. Szintén gyakori és ebbe a kategóriába tartozik a fognyaki tömés. Ahogy az nevéből is kiderül " fognyaki kopást ", vagy szuvasodását kezeljük a fognyaki tömés készítésekor. A többfelszínű tömések készítésekor a szuvasodás, átterjed egy második, vagy harmadik felszínre is, így a restaurátum mérete kiterjed.
Fontos tudni, hogy fogtömés után inni szabad, viszont a fogtömés után evés csak a zsibbadás elmúltával javasolt, hiszen elharaphatjuk a szánkat, amennyiben nem várjuk meg az érzéstelenség teljes megszűnését. A fogtömés után dohányozni kérdésnek nincs akadálya, de mindenképpen legyünk tudatában annak, hogy a szájüregi elváltozások (fogínysorvadás, fogágybetegség) sok esetben a cigarettafüst kedvezőtlen hatására vezethetők vissza.
Kompozit tömés készítését követően szintén gyakori jelenség a fog érzékenysége, vagy az állkapocs fájdalma. Fog érzékenység esetén mindenképpen fontos kérdés, hogy az érzéstelenítés hatásának megszűnése után magasnak érzi-e az elkészített fogtömést.
Amennyiben igen, kérjük mihamarabb foglaljon időpontot egy kontrollvizsgálatra, hogy a magas pontokat be tudjuk állítani (becsiszolás). A tömés felszín módosítása után az érzékenység általában gyorsan megszűnik. A harapás beállítása nélkül az érzékenység állkapocs fájdalomhoz vezethet.
A tömött fogak érzékenysége előfordulhat akkor is, ha nem magas az elkészített fogpótlás. Ezekben az esetekben a tünetek általában 1-2 hét leforgása alatt javulnak, elmúlnak. Abban az esetben ha ez nem következik be és a tünetek fokozódnak, kérjen kontroll időpontot, mert gyökérkezelés válhat szükségessé!
A fogtömés árak alapján is kategorizálható. A fehér fogtömés ára függ a tömés anyagától méretétől is. A különböző fogtömés árak az oldal alján ismerhetők meg, vagy a fogászati árak oldalon olvashatók. A kompozit tömés árak mérlegelésekor azonban mindenképpen mérlegeljük a fent leírtakat, hiszen a minőségi munkához idő és szakértelem kell.
Abban az esetben ha fogtömés elkészítésére van szüksége fogai tökéletes helyreállítására, kompozit tömés készítésével foglalkozó kollégáink várják jelentkezését a +36 1 690 1304-es telefonszámon!
A számban lévő amalgám tömésben van káros anyag?
Az amalgám készítésekor higanyt használnak, ami az egészségre nagyon káros anyag. Fontos azonban megjegyezni, hogy az amalgám tömés elkészítése után a higany kötött formába kerül és csak minimális mértékben szabadul fel és kerül a nyálba.
Fogtömés után enni mennyire lehetséges és szabad egyáltalán?
A restauráció elkészítése után az új fényre kötő tömőanyagok használatakor már nem a tömés maga azt, ami meghatározza, hogy fogtömés után mikor lehet enni. Az evés ideje csak a zsibbadás állapotától függ. Ha az érzéstelenség már nem érezhető, nyugodtan lehet ételt fogyasztani. Fogtömés után inni bármikor lehet.
Mi a kompozit tömés összetétele?
A kompozit a 60-as években kerültek bevezetésre és összetételük azóta nagyons sokat változott. A mai kompozitok egy polimer rendszert alkotnak és három különböző alkotóelem építi fel őket: szerves mátrix, szervetlen töltőanyag és a kettőt összekapcsoló kötő fázis. A polimerizáció, vagyis az anyag keményedése fény hatására történik, oly módon, hogy egy fényre érzékeny elem elindítja a folyamatot (iniciátor-akcelerátor).
Meddig maradhat az ideiglenes tömés a fogban?
Az ideiglenes tömések (IT.) csak rövid távon jelentenek biztonságot a fog számára. Javasolt felhasználási idejük szerint több fajtájukat különböztetjük meg. A rövid távra készült ideiglenes tömés, csak néhány napokig, néhány hétig zár megfelelően.
A nyál hatására keményedik meg, behelyezés után. Alkalmazunk hosszú távú ideiglenes cement készítményeket is, ezek alapanyaga egy jóval keményebb cement.
Nehéz az amalgám tömés eltávolítása?
Annak ellenére, hogy az amalgám fém, eltávolítása egyáltalán nem nehéz, sőt. A műanyag tömés eltávolítása sokszor nehezebb, hiszen fogszínű, így jó színválasztás mellett nagy odafigyelést igényel, hogy elkülönítsük a saját foganyagtól. Az amalgám esetében nincs ilyen gond. A fém tömés eltávolítása speciális karbid fúrót igényel, ennek megléte esetén, könnyedén eltávolítható.
Különbözik a fognyaki tömés menete az egyéb tömésekétől?
Nem, mert a töméskészítés lépései megegyeznek ebben az esetben is.
Amalgám vagy fehér tömés, melyiket válasszam?
Ma már ez a kérdése tulajdonképpen jelentőségét veszítette, hiszen amalgámot már nem használunk. Helyette fényrekötő kompozit restauráció készül.