Olykor előfordul, hogy a nemrég betömött fog a kezelést követően sajogni kezd. A fogtömés minden esetben helyi érzéstelenítésben történik. Még a legegyszerűbb fogtömést is traumaként élheti meg a szervezet, ezért az érzéstelenítő hatásának elmúltával ha a fogtömés fáj, vagy érzékeny ne gondoljunk egyből a legrosszabbra. Nem kell azonnal orvoshoz fordulnunk, érdemes kivárni, hogy a tünetek csillapodnak-e. Ha a fájdalomérzet szépen lassan csökken és idővel teljes elmúlik, akkor minden rendben van. Ha a fájdalom azonban még 7-10 nap után is fennáll, vagy fokozódik akkor a biztonság kedvéért érdemes azt megmutatnunk kezelőorvosunknak.
A fogtömés a fogszuvasodás kezelésének egyik leggyakoribb módja. A fogszuvasodás (lyukas fog) során a fog szövetei felpuhulnak. A fogtömés során kezelőorvosa ezt a felpuhult szövetet távolítja el preparálással.
Ennek köszönhetően a szuvasodás mértékétől függően alakul ki az a fogüreg, melyet majd a fogtömés anyaga tölt ki, hogy a fog visszanyerje eredeti formáját és funkcióját.
Ez a kialakított üreg minél közelebb kerül a fogideg kamrához, annál érzékenyebb lehet a fog a beavatkozásra. Így alakulhat a ki a fogtömés utáni fájdalom.
Fogfájás tömés után akkor is kialakulhat, ha a kompozit tömés magassága nem tökéletes. Amennyiben a tömést magasnak érezzük, mindenképpen javasoljuk fogorvosunk felkeresését, egy apró korrekció elvégzése céljából.
Fogtömés után előfordulhat tehát, hogy a tömött fog még fáj a kezelést követően is. Ettől azonban nem szabad megrémülnünk, mert ez a jelenség lehet teljesen normális. A kezelt területnek meg kell nyugodnia a fogtömés után. Fontos azonban, hogy különbséget tudjunk tenni a fájdalom különböző típusai között, illetve megfigyeljük annak tendenciáját annak érdekében, hogy pontosan tudjuk mikor kell kezelőorvosunkhoz fordulni a fájdalmunkkal:
Ha a fogtömés utáni fogfájdalom egyre fokozódó és kisugárzó. Ez egy intő jele lehet a fogbélgyulladásnak. A jelenség hullámzó: reggel javul, de estére ismét rosszabb lesz. Ebben az esteben kérjen mielőbb időpontot egy kontrolvizsgálatra. A rendelői látogatásig pedig szedjen fájdalomcsillapítót, hogy csökkentse az érzékenységet. A probléma megoldása gyökérkezelés lehet ilyen esetekben.
Ha a nagy kiterjedésű szuvasodás miatt a fogideg elhal. Ez olykor egy lassú és szinte észrevehetetlen folyamat. Tompa fájdalmat érezhetünk ráharapásra. Meleg italra érzékenyen reagálhat a terület. Ebben az esetben nagyon fontos, hogy a kezelőorvosa röntgen segítségével ellenőrizze a káros folyamatokat és mihamarabb meginduljon a gyógyító folyamat, ami szintén a gyökérkezelés.
Amennyiben a fogtömést magasnak érezzük és nem keressük fel időben a fogorvosi rendelőt a magasság korrekciójának elvégzése céljából, néhány nap alatt ráharapási érzékenység alakulhat ki, hiszen a kezelt fog túlterhelődik. A megoldás a tömés magasságának beállítása, becsiszolása lehet, ezt követően pedig napok alatt csillapodni fog a fájdalom.
Ha a szuvasodás a fog nagy részére kiterjed, vagy a fogbélkamra közvetlen környezetében is felpuhult a fogszövet akkor indokolt lehet a fog gyógyszeres zárása tömés készítés során. Ilyenkor az érintett területet alábélelő anyaggal kezeljük és esetenként kivárunk a végleges tömés elkészítésével. Ha gyógyszeres tömés után érzékeny fog tapasztalható, akkor felmerülhet hogy fogideg gyulladás alakult ki. Ebben az esetben a fájdalom erősödik, gyakran kisugárzik a szomszédos fogakra. Ezt a problémát a fog megmentése érdekében gyökérkezeléssel vagy mikroszkópos gyökérkezeléssel orvosoljuk.
A gyökérkezelés alkalmával a gyökércsatornákból eltávolítjuk a fogideget. Ezt követően feltágítjuk a gyökércsatornákat és légmentesen lezárjuk (gyökértömés).
Fogtömés után fogérzékenység akár két héten keresztül is fennállhat. Ez azonban lehet egy normális állapot is. Ilyenkor a tömött fog a hideg vagy meleg ételek, italok fogyasztásakor érzékennyé válik. Ezt az érzékenységet speciális fogkrémek és szájvizek napi rendszerességű alkalmazásával csökkenthetjük.
Ha azonban a fogtömés után a fogérzékenység ennél hosszabb ideig tart, vagy a fájdalom fokozódik akkor mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával.
Ha a fogak összezárásakor Ön úgy érzi, hogy a zárás nem tökéletes mert az elkészült fogtömése magas, akkor a rágás kényelmetlenné válik, sőt fájdalmat is okozhat. Erre szokták azt mondani a páciensek, hogy „ fogtömés után fáj, ha ráharapok ”.
Ez általában éles lokalizált fájdalom és a száj kinyitásakor a fájdalom is elmúlik. Ez az állapot többlet terhelést jelent a fog és az állkapocs ízületek számára is, ami hosszú távon állkapocs fájdalomhoz is vezethet. Az aránytalan terhelés miatt pedig a fogak is többletterhelésnek lesznek kitéve, ami még több kellemetlenséggel járhat. A fogtömés akkor lesz funkcionálisan tökéletes és tartós, ha a rágóerők kiegyenlítettek.
Ha Ön azt tapasztalja, hogy a tömése magas és a fogak záródása nem tökéletes, akkor mindenképpen jöjjön el kezelőorvosához egy kontrollvizsgálatra.
Egy igényesen és szakszerűen elkészített fogtömés közvetlenül nem okozhat ínygyulladást. Abban az esetben, ha a fogtömés nem megfelelő minőségben készül el, annak széli záródása nem sima, nem olvad egybe a fog falával, hanem attól eláll, fogínygyulladás, ínysorvadás alakulhat ki. Szintén gyulladásos folyamat alakulhat ki akkor, ha a tömés úgy készül el, hogy nem zár elég erősen a szomszédos fogakhoz. Ilyenkor az étel beékelődhet irritációt okozva és ettől ínyvérzés alakulhat ki, ami hosszú távon a fogágy elváltozásaihoz vezethet.
A fogtömés utáni fájdalom elkerülése legegyszerűbben a fogszuvasodás kialakulásának megakadályozásával érhető el. Jöjjön el a Helvetic Clinicsbe egy személyes konzultációra és előzze a meg fogszuvasodás és a komolyabb fogászati problémák kialakulását.
Konzultációs időpontot a +36 1 690 13 04-es telefonszámon tud kérni. Várjuk Önt szeretettel a Helvetic Clinicsben.
Fogtömés után fáj az injekció helye, mit tegyek?
Fogtömés és más érzéstelenítést igénylő beavatkozás után is gyakran előfordulhat, hogy az érzéstelenítő injekció helye fáj. Nem kell megijedni, mert a nyálkahártya fájdalom néhány nap utám megszűnik, így teendő nincs vele.
Fogtömés után fáj ha ráharapok, mi a teendő?
Ha ráhapásra fájdalmat tapasztal, de nem érzi magasnak a tömést, várjon néhány napot és figyelje, hogy csökken-e az érzékenység. Amennyiben magasnak érzi a tömést, vagy a fájdalom nő keresse fel fogorvosát.